Volt olyan, hogy…
1) Negotiation Management: tréning formájában zajlott, 3 teljes napot vett igénybe-amiből sajnos kettő szombatra esett.
Első alkalommal kaptunk egy kis bevezetőt arról, mit és hogyan kéne tenni egy ’tárgyalás’ során. (Kicsit úgy éreztem, tárgyalásnak hívtuk minden párbeszédet: akár egy állásinterjút, vagy a közértben a pultos nénivel zajlott társalgást, de ide tartoztak a családi viták is...stbstb). A nap további részét sok gyakorlati feladattal töltöttük: kisebb-nagyobb csoportokra osztott minket (természetesen mindig másképpen), s valamit ügyködni kellett. (jaj, az első feladatra még emlékeszem: mutasd be a team-ed és győzd meg a többieket, hogy ti vagytok a legjobbak!) Eszméletlen fárasztó nap volt, úgy mentem haza, mintha kiszívták volna az agyam. Hiperintenzív nap volt.
A második alkalom egy héttel később volt, ennyi időnk volt egy negotiation-t illusztrálni-elemezni, s pár oldalban összegezni a tapasztalatokat, tanulságokat. S ha ez nem lett volna elég, egy 30-40perces prezentációt is készítenünk kellett. Szerencsére egy egészen jó csapatban dolgoztam, a 6fős csoportunkban volt ugyanis Karolina (a lengyel barátnő), Robert (a holland Dávid-hasonmás) és Jure (a szlovén srác) is. Volt velünk egy amerikai fiú is, Steve, aki magára vállalta a fogalmazást, mondván neki elég jó az angolja.:)
A prezi életem legrosszabb szereplése volt. Elfelejtették ugyanis átküldeni nekem a végleges anyagot, kezdés előtt 5perccel láttam meg az én diáimat (amik -mondanom sem kell- a maradék slide-ok voltak, amiket senki nem akart). Alig vártam, hogy vége legyen annak a napnak… Na mindegy, túl vagyunk rajta:)
Rá következő nap volt a zárása ennek a tárgynak. Akkor is sokat „játszottunk”, egészen belerázódtam ezekbe a különböző helyzetgyakorlatokba! Vagy lehet, hogy annyira vártam a nap végét (azaz a Juci-talit), hogy gyorsabban teltek az órák?:)
Egy 18oldalas házi dolgozatot kellett még leadnunk, ami egy 15oldalas anyag elemezésére épült.
Ahhoz képest, hogy egy könnyű tárgynak tűnt, elég munkás volt.
Jegyet még nem kaptunk.
2) Life in Britain and the U.S.: Életem legviccesebb előadásai voltak ezek. Egy brit és egy amerikai pasas együtt tartotta az órákat, de amit ők produkáltak… mintha egy showműsorban lennék, nem az egyetemen, rengeteget nevettünk, fantasztikus humoruk volt, sok-sok iróniával fűszerezve!
Emlékszem, az első igazi bécsi egyetemi órám pont egy ilyen volt. Úgy jöttem ki az előadóból, hogy hmm, ilyen itt az oktatás???:)))
Felváltva meséltek az angol és az amerikai életről, ünnepekről, szokásokról, ételekről, politikáról, történelemről, időjárásról…mindenről! Az előadást mindig mini képregényekkel színesítették. Nagyon tetszettek az órák, jó volt eredeti angol anyanyelvűeket hallgatni! De arra nem számítottam, hogy ebből lesz a legnehezebb vizsgám.. Egy 180 oldalas, tömör könyvet kaptunk, s Nagy Britanniából/Amerikából 3-3 kifejtős kérdésből fog állni a vizsga a jövő héten. A könyv nehéz, sok, s túl részletes-pláne az előadásokhoz képest. (Pl. Melyek Anglia Nemzeti Parkjai? Hogyan működik az egészségbiztosítási rendszer az Egyesült Államokban?). Lehet, most is inkább tanulnom kéne?:)
3) Computational Corporate Finance: géptermi órák voltak, összesen 4alkalommal. Nagyrészt Visual Basic-eztünk, ami nekem nagyon hasznos volt. Többször használtuk már a Közgázon, de valahogy az alapokat soha nem magyarázták el nekem. A tanár nagyon jó volt, és jól tanított! Na, szóval örülök, hogy felvettem ezt a tárgyat! Volt belőle negyedéves vizsga és féléves is. Mindkettőnél használhattuk a jegyzeteinket!:) Emellett még egy csoportházink van, amit a két ünnep között kell leadnunk. „Ej, ráérünk arra még..”
4) Portfolio Management, CAPM and Cost of Capital: Ezt az órát szerintem a legjobb tanár tartotta, akivel valaha is találkoztam!! Ennyire jól szerkesztett, felkészült, szuper pedagógiai készséggel rendelkező pasit… Nem véletlen, hogy az önéletrajza alig fért egy lapra, rengeteg helyen tanított már! Az anyag nagy része ugyan ismerős volt, de sok minden egybeforrt, letisztázódott. Minden hétre kaptunk csoportos házikat, és egy záróvizsga volt belőle pár héttel ezelőtt. Itt már van végeredmény, 2-es lettem összességében, Ami itt jónak, azaz itthoni viszonylatban 4-esnek felel meg.:)
5) Angewandte Mikroökonomik: mikroökonómia, mert szeretem, mert kíváncsi vagyok itt hogyan okítják, mert lehet mást is tanítanak. De erre nem számítottam, A tanárunk hiperbéna.:( Elmegy az óra fele a házi feladat ellenőrzéssel (mert ugye azt mindig kapunk), majd miután tapasztalja, hogy így nem tudja leadni az aznapi anyagot, elkezdi a (2005-ös) prezentációját lepörgetni: azaz csak nyomogatja az entert, néha olyan gyors ütemben, hogy egy-egy dia címét sem tudom elolvasni. S ha megáll egy-egy percre, magyaráz valamit, majd utána több oldalon keresztül csak annyit mond: ööö…yes, ööö..ja.. Sajnos az órák után nem érzem magam sem okosabbnak, sem tanításügyileg tapasztaltabbnak, csak idegesebbnek. Sajnáltam rá a drága időt.
Egyszer mindenkinek a táblánál kellett prezentálnia a háziját, az én levezetési módomat nem értette teljesen, de megoldottam az ’ő módszerével’ is, akkor nagyokat bólogatott. Szörnyűűűűű!!!! Szerdán lesz a záróvizsga, túl vagyunk a negyedévesen és a házikon. Meglássuk.
6) Business German, avagy Wirtschaftdeutsch: egyetlen német nyelvű órám, vagyis német nyelvórám. Heti rendszerességgel voltak, s hát, vegyes érzelmeim vannak ezzel kapcsolatban. A tanárnak ez volt élete első csoportja az egyetemen (előttünk török feleségeket tanított németre), s sajnos ez nagyon sokszor érződött. Vagy nagyon könnyű feladatokkal bombázott minket, vagy túl nehézzel. Nem jól mérte fel a csoport tudásszintjét. Pedagógiailag is van még hova fejlődnie.
Nade, volt ami jó volt!
Pl: mindenkinek kellett egyszer prezentálnia. Bármiről. Én a Hungarikumokról beszéltem: a magyar sajátosságokról, természeti kincsekről, ételekről-italokról… Még sosem prezentáltam németül, pláne nem egyedül!:)
Pl: az utolsó hetekben szódolgozatokat írtunk. Azt hittem, ilyen itt tuti nem lesz. Hiszen annyira nemzetközi a csoportunk. Végül angolul lettek visszakérdezve a szavak. Volt, hogy meg kellett néznem a szótárban egy-egy szót, mit jelent magyarul, majd megtanulni egyszerre angolul-németül:)
Megírtuk belőle már a vizsgát, de csak januárra lesz kijavítva. Schade!
Tehát ezeket tanulgattam a Wirtschaftsuniversität Wien-ben, 2007/08-as tanév őszi félévében.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
tg 2007.12.19. 21:22:42